Zadzwoń do nas: 575 500 595

Napisz na: [email protected]

Odwiedź nasz profil Facebook

baner

Balastowy

DACH BALASTOWY

Pojęcie dachu balastowego odnosi się do układów dachów płaskich, dla których poszczególne warstwy stropodachu, tj. paroizolacja, termoizolacja i hydroizolacja ułożone są w sposób swobodny- luźny. Warstwy te nie są zakotwione do stropu ani połączone ze sobą. Utrzymanie tych warstw w swoim niezmiennym miejscu na dachu gwarantuje nam dociążenie powierzchni tzw. balastem. Tym balastem najczęściej jest żwir płukany frakcji 16/32 (ewentualnie o większej frakcji). Poza żwirem, coraz częściej stosuje się również substrat (w przypadku dachów zielonych), płyty kamienne lub grube płyty gresowe (18-20mm), ewentualnie tarasy drewniane, kompozytowe.

Czy na każdym dachu płaskim można zastosować system dachu balastowego? Nie. Zastosowanie rozwiązania balastowego musi być poprzedzone obliczeniami konstruktora co do przeniesienia obciążenia przez strop/konstrukcję dachu.

Zalety dachu balastowego:

  • Wyeliminowanie dziurawienia warstw termo- i paroizolacji (w związku z tym uniknięcie mikromostków termicznych występujących w miejscach występowania łączników termo i hydroizolacji, zachowanie ciągłości i szczelności warstwy paroizolacji)
  • Dodatkowa ochrona warstwy hydroizolacji przed uszkodzeniami mechanicznymi
  • Poprawa termiki dachu – warstwa balastu ogranicza i spowalnia „ingerencję” temperatury w warstwy właściwe dachu
  • Ognioodporność- z uwagi na ułożony balast (żwir,płytki) dachy te nie podlegają badaniom od ognia przenoszonego z zewnątrz
  • Możliwość zastosowania technologii hydroizolacyjnych o dużych płachtach membrany ( do 950m2 w przypadku stosowania membran EPDM) bez łączenia arkuszy na połaci w przypadku dachów prostokątnych lub minimalizacja ilości łączeń hydroizolacji

Waga obciążenia dachu balastem nie jest wartością dowolną. Każdorazowo należy określić ciężar i strefy dociążenia dla każdego dachu. W pewnym uproszczeniu ciężar stosowanego balastu uzależniony jest od:

  • Strefy wiatrowej obszaru na którym zlokalizowana jest budowla

Źródło: http://www.dachyplaskie.info.pl/

 

  • Wysokości budynku / dachu
  • Ukształtowania terenu wokół budynku (gęstość zabudowy/ zalesienie / różnice w wysokościach ukształtowania terenu)
  • Sposobu zakończenia dachu płaskiego (attyki, rynny, krawędzie zaokrąglone)

Zasadniczo , przyjmuje się dla dachów płaskich balastowanych leżących w I strefie obciążenia wiatrowego i wysokości dachu nie przekraczającej 8m, obciążenie w strefie centralnej dachu na poziomie 60kg, a w strefie obwiedniowej i narożnej 80 do 100kg.

Zaufali nam

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Barel-Management mapa