
Ponieważ sposób wykorzystania stropodachów jest bardzo różnorodny, mają one budowę warstwową, w której każda z warstw pełni różne funkcje. Dach płaski musi być skonstruowany zgodnie z funkcją, jaką ma pełnić, tak aby poszycie było solidne i trwałe.
Podstawowe warstwy występujące w stropodachach są następujące:
- A. warstwa paroizolacyjna zabezpiecza wyższe warstwy, a przede wszystkim termoizolację, przed wnikaniem nie pary wodnej od strony wnętrza budynku.
- B. izolacja termiczna, której zadaniem jest ograniczenie przepływu ciepła przez stropodach; w dachach odwróconych materiał, z którego wykonana jest warstwa izolacji termicznej, musi być odporny na wilgoć i zachowywać dobrą izolacyjność w kontakcie z wodą - styropian ekstrudowany (XPS).
- C. warstwa spadkowa, profilująca kąt nachylenia połaci dachowej, powinna znajdować się pod warstwą hydroizolacyjną, aby woda opadowa spływała w kierunku punktów odbioru wody.
- D. warstwa hydroizolacji - jest to najważniejsza warstwa zabezpieczająca budynek przed wodą.
- E*. warstwa balastowa (w przypadku stropodachów balastowych, tarasów) - może być posadzką z płytek ceramicznych czy kamiennych, z elementów drewnianych, drewnopochodnych, warstw z tworzyw sztucznych, żwiru lub humusu z roślinnością w przypadku dachów zielonych
Ważny jest odpowiedni dobór materiałów dla każdej z warstw – tak, aby należycie odgrywały swoją rolę. Konkretne parametry poszczególnych warstw są uzależnione od typu dachu i ustalane na etapie projektowym. Powierzając nam wykonawstwo dachu, można być pewnym, że zastosujemy rozwiązanie optymalne w konkretnej sytuacji i zgodne z wymogami inwestora. Zadbamy też o jego precyzyjne wykonawstwo – tak, aby dach był trwały.