Zadzwoń do nas: 575 500 595

Napisz na: [email protected]

Odwiedź nasz profil Facebook

baner

Jakie rośliny są używane na zielony dach?

Inwestorzy rozważający możliwość zastosowania zielonego dachu we wznoszonych przez siebie obiektach budowlanych – zarówno tych mieszkalnych, jak i tych użytkowych – często zastanawiają się, jakie rośliny można posadzić na tego typu konstrukcji.

W praktyce mamy do czynienia z dwoma typami dachów zielonych – dachami ekstensywnymi oraz dachami intensywnymi. Obydwie konstrukcje różnią się od siebie grubością, wagą oraz rodzajem stosowanych roślin, co w praktyce przekłada się również na znaczące różnice w zabiegach pielęgnacyjnych, jakich wymagają zasadzone na dachu rośliny.

W przypadku dachów ekstensywnych najczęściej używa się mchów, porostów i sukulentów. Roślinność ta jest mniej lub bardziej samowystarczalna, sama się rozwija i nie wymaga zewnętrznej pielęgnacji. Dzięki temu dachy ekstensywne są postrzegane jako dachy bezobsługowe. Jednak ich wybór wiąże się z pewnymi ograniczeniami pod względem możliwych nasadzeń. Mniejsza grubość konstrukcji oznacza cieńszą warstwę substratu, co z kolei uniemożliwia sadzenie na dachach ekstensywnych bardziej wymagających roślin czy krzewów.

Dachy intensywne nie bez powodu często nazywane są prawdziwymi ogrodami. Ich konstrukcja oraz grubość warstwy substratu znacząco rozszerza zakres wyboru nasadzeń. Podczas gdy jedni inwestorzy decydują się na specjalne odmiany traw, inni bardzo poważnie traktują ideę ogrodu na dachu i obok traw na swoich dachach sadzą krzewy, a nawet drzewa. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na dachu intensywnym pojawiła się również roślinność charakterystyczna dla dachów ekstensywnych. Jest ona mniej wymagająca pod względem oferowanych warunków wzrostu i może stanowić ciekawe dopełnienie aranżacji, w szczególności w przypadku dachów, które planujemy użytkować jako zielone tarasy czy podniebne ogrody.

Zaufali nam

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Barel-Management mapa