Zadzwoń do nas: 575 500 595

Napisz na: [email protected]

Odwiedź nasz profil Facebook

baner

Rodzaje termoizolacji

Kolejnym bardzo ważnym zagadnieniem jest wybór najkorzystniejszej termoizolacji.

Niewłaściwie izolowany dach jest drugim po wentylacji grawitacyjnej elementem budynku odpowiedzialnym za straty energii cieplnej. Według szacunków nawet 40% ciepła ucieka z budynku właśnie przez nieizolowane lub zbyt słabo ocieplone dachy.

Obecnie, współczynnik przenikania ciepła U dla dachu, niezależnie od przeznaczenia obiektu – może wynosić nie więcej, niż 0,18 W/m²K.
Powyższy współczynnik ulega ciągłemu zaostrzaniu przez odpowiednie instytucje UE.
Od 2021 roku będzie on wynosił 0,15 W/m2K.


STYROPIAN

Materiał lekki, mało nasiąkliwy i sztywny. Jego współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,031-0,045 W/(m2K). Niestety, nie jest odporny na działanie niektórych rozpuszczalników organicznych, które występują w wielu masach hydroizolacyjnych i klejach bitumicznych. Powodują one jego topnienie i powolne zanikanie. Styropian nie jest odporny na działanie wody, dlatego musi zawsze znajdować się pod hydroizolacją. My na dachach stosujemy EPS100 (kPa). To produkt, który wytrzyma nacisk 10T/m2. Udzielając długiej gwarancji nie możemy stosować słabszych materiałów.

Jest też styropian grafitowy z dodatkiem granulatu o nazwie neopor. Grafit poprawia jego izolacyjność termiczną. Współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,031-0,033 W/(m2K).
 

POLISTYREN EKSTRUDOWANY XPS

Jest twardszy od styropianu (min. 300kPa) i ma nieco lepsze niż on właściwości ciepłochronne. Przewyższa go jednak również i ceną. Jego współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,034-0,036 W/(m2K). XPS, tak jak styropian, nie jest odporny na rozpuszczalniki organiczne zawarte w niektórych klejach i masach hydroizolacyjnych.

XPS jest bardzo odporny na wilgoć oraz wodę, dlatego najczęściej stosowany jest jako termoizolacja w dachach odwróconych. Jednak zaleca się aby nie był trwale zanurzony w wodzie.
 

PŁYTY PIR

PIR to unowocześniona wersja tradycyjnego poliuretanu. Ocieplenie takie ma formę płyt często z fazowanymi krawędziami. Wyróżnia się wyjątkowo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λ = 0,022-0,029 W/(m2K).

Dzięki bardzo dobrej izolacyjności cieplnej termoizolacja z PIR może mieć niewielką grubość. Świetnie więc sprawdza się podczas wszelkiego rodzaju dociepleniach, gdzie ważne jest, aby łączna grubość termoizolacji nie była zbyt duża np. na tarasach.

Płyty poliuretanowe są ponadto odporne na wilgoć i wodę. Są wysoce odporne na działanie ognia i wysokiej temperatury. PIR jest odporny na większość rozpuszczalników organicznych.
 

WEŁNA MINERALNA

Wełna mineralna zarówno z włókien skalnych (kamiennych), jak i szklanych, ma bardzo dobrą izolacyjność termiczną (λ = 0,030-0,043 W/(m2K) ) i dużą zdolność przepuszczania pary wodnej. Jest sprężysta i bardzo dobrze pochłania dźwięki.

Przede wszystkim jednak wełna mineralna jest niepalna.

Niestety wadą wełny jest jej ciężar oraz fakt, iż w przypadku zawilgocenia czy zamoczenia produkt zazwyczaj należy wymienić.

Zaufali nam

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Barel-Management mapa