Dach ekstensywny to jeden z dwóch typów dachów zielonych. Składa się przede wszystkim z roślinności sucholubnej, która nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Dachy ekstensywne są bardziej oszczędne zarówno podczas zakładania, jak i dalszej pielęgnacji oraz eksploatacji.
Z czego składa się dach ekstensywny?
Układ warstw od stropu w górę: folia paroizolacyjna PE klejona w zakładzie, warstwa termoizolacji EPS 100, warstwa spadkowa – EPS 100, hydroizolacja – membrana Carlisle, geowłóknina ochronna 300g, mata drenażowa 2,5cm, geowłóknina filtracyjna, substrat 8cm.
Typ dachu zielonego o zdolności samoregeneracji, nie potrzebuje instalacji nawadniających. Nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. To przeważnie roślinność stepowa, mchy, porosty, rozchodniki, roślinność znana z ogródków skalnych. Na dachach ekstensywnych bardzo często można zaobserwować trawy ozdobne, wybrane gatunki ziół, rojniki, smagliczki i macierzanki. Dach zielony ekstensywny ze względu na posiadaną roślinność, należy na początku wiosny i jesieni przejrzeć pod kątem przeglądu urządzeń odwadniających, sprawdzenia stanu roślin i usunięcia niepotrzebnych chwastów.
Minimalna wysokość nadbudowy dachu ekstensywnego to ok.11 cm. Do jego prawidłowego funkcjonowania wystarczy 8cm substratu.
Dach ekstensywny to rozwiązanie w zasadzie samowystarczalne, przez co sprawdzi się na każdej powierzchni. Tego rodzaju dach zielony jest odporny na działanie nawet ekstremalnych warunków pogodowych. Dach ekstensywny dość dobrze radzi sobie z suszą, wiatrem czy palącym słońcem. Przy długotrwałej suszy zaleca się jednak podlewanie. Nie jest jednak przeznaczony do użytkowania rekreacyjnego – roślinność pełni w tym przypadku przede wszystkim funkcję biologiczną i ozdobną. Dzięki temu dachy ekstensywne mogą mieć nachylenie nawet do 45 stopni. To uniwersalne, ekologiczne rozwiązanie dla każdego budynku. Jeśli zależy nam na użytkowaniu dachu ekstensywnego możemy zastanowić się nad wariantem hybrydowym, w którym w części dachu posadzimy nasadzenia, w drugiej zaprojektujemy funkcjonalny taras.
Co decyduje o wyborze dachu ekstensywnego?
O ile dla pewnej grupy inwestorów czynnikiem decydującym o wyborze dachu ekstensywnego jest jego cena, o tyle w praktyce o wyborze rodzaju dachu zielonego decyduje przede wszystkim nośność konstrukcji. To od maksymalnego możliwego obciążenia dachu płaskiego oraz maksymalnej możliwej grubości podłoża będzie zależało, który typ dachu zielonego będziemy mogli założyć. Ze względu na wymogi techniczne można stwierdzić, że dach ekstensywny można założyć praktycznie wszędzie, podczas gdy wariant intensywny wymaga o wiele grubszego podłoża.
Dlaczego dach zielony ekstensywny?
Dach zielony ekstensywny ma wiele zalet, dlatego jest często wybierany przez klientów. To rozwiązanie, dzięki któremu możemy uzyskać poprawę jakości izolacji termicznej obiektu mieszkalnego. To także niepowtarzalna okazja, aby stworzyć powierzchnię o odpowiednich warunkach dla rozwoju flory oraz fauny i tym samym cieszyć się czystym i świeżym powietrzem w domu.