Zielony dach często zielony bywa głównie z nazwy. O jego rzeczywistym kolorze decyduje bowiem typ dachu – dach intensywny lub ekstensywny – i wynikające z niego nasadzenia. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż dach zielony najczęściej bywa całkowicie niedostrzegalny z poziomu gruntu w związku z czym dla przechodniów pozostaje tradycyjnym dachem płaskim. Znacznie częściej dachy zielone widać z wnętrza domu lub okolicznych zabudowań, nieco bardziej dostrzegalne są również projekty dachów zielonych realizowane na dachach spadzistych i obiektach jednokondygnacyjnych. Co to oznacza dla koloru naszej elewacji?
Wybierając kolor elewacji dla budynku, w którym planujemy wykonać zielony dach możemy w pełni zaufać własnemu gustowi. Utrzymanie dachu w dobrej kondycji w żadnym stopniu nie zależy od koloru elewacji. Tym samym, kolor elewacji jest całkowicie dobrowolny, co umożliwia nam realizację nawet najśmielszych wizji architektonicznych bez konieczności rezygnacji z ekologicznego i funkcjonalnego dachu.
Biała elewacja pasuje do wszystkiego
Mimo, że dobór koloru elewacji dla budynku z zielonym dachem jest całkowicie opcjonalny wielu architektów zgodnych jest co do tego, że najlepiej z zielonymi dachami prezentują się domy białe. I choć nie da się im odmówić uroku, biała elewacja bywa bardzo niepraktyczna, w szczególności w miastach. Osiadający na niej kurz i brud szybko odbiera elewacji estetyczny wygląd. Równie ładną, ale bardziej praktyczną alternatywą jest w tym przypadku elewacja w kolorze popielatym lub jasnym odcieniu szarości. Brud nie jest na niej aż tak widoczny, a zielony dach wciąż pozostaje pięknie wyeksponowany i podkreślony jasnymi fasadami budynku.
Biel, brudna biel oraz odcienie szarości stanowią doskonałe rozwiązanie zarówno w przypadku obiektów z tradycyjnym dachem płaskim, na którym możemy – w zależności od nośności konstrukcji – stworzyć zarówno ogród intensywny, jak i ekstensywny oraz domów z dachem spadzistym. Ogród ekstensywny możemy stworzyć na dachu o kącie nachylenia do 450.